DANIEL MATEJČA
Daniel Matejča, narozen v Liberci 30. 4. 2005, začal s hrou na housle ve 4 letech pod vedením maminky Olesii Voličkové. Po roce nastoupil do třídy prof. Ivana Štrause, u kterého studuje dodnes.
Mezi jeho úspěchy se řadí například 1. místa na Mezinárodní houslové soutěži mistra Josefa Muziky v letech 2013–2017 (2014 zvláštní cena – mistrovský nástroj Tomáše Pilaře), absolutní vítězství soutěže ZUŠ v roce 2017, v rámci 1. míst z Kocianovy mezinárodní soutěže v letech 2016 a 2018 vystoupil na koncertech známého houslového virtuosa Pavla Šporcla. V roce 2019 se stal laureátem této soutěže. Je také držitelem ceny Zlatý oříšek 2017. V roce 2019 obdržel na soutěži Jugend Musiziert v Halle 1. místo s plným počtem bodů. Tentýž rok také zahrál Mendelssohnův Houslový koncert s Libereckým symfonickým orchestrem v divadle F. X. Šaldy v Liberci. V roce 2020 získal v mezinárodní houslové soutěži Georga Phillipa Telemanna v Polské Poznani 1. cenu. V tomto roce získal také na mezinárodní soutěži Concertino Praga 2. cenu, kdy ve finále v Rudolfinu předvedl Prokofjevův 1. houslový koncert za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Tentýž koncert v květnu 2021 nahrál s Pardubickou filharmonií. V roce 2021 složil přijímací zkoušku na AMU v Praze. Studoval také na Akademii v Imole, kde pracoval s Mauriziem Scirarrettou a mj. také Borisem Belkinem. Později tohoto roku zvítězil v televizní soutěži Virtuosos V4+. V roce 2022 vyhrál Eurovizní soutěž mladých hudebníků v Montpellier. V tomtéž roce také nahrál u Supraphonu 6 Ysaÿových sonát, album vyšlo v dubnu 2023. Měsíc od vydání se stalo nejprodávanějším CD klasické hudby v ČR. V zahraničních časopisech jako BBC Music Magazine nebo Gramophone se album setkalo s velmi pozitivními ohlasy a bylo srovnáváno například s nahrávkou Ysaÿových sonát uznávané houslistky Hilary Hahn. Spolu s klavíristou Janem Schulmeistrem v roce 2023 zvítězil na soutěži Concertino Praga v komorní kategorii. V roce 2024 byl časopisem Forbes zařazen do Projektu 30 pod 30. Koncertuje především napříč Evropou, také jinde ve světě – Francii, Itálii, Polsku, Německu, Rakousku, UAE, Turecku, Singapuru, Japonsku a dalších státech.
Prezentuje se také na různých houslových kurzech, mezi které patří například hudební kurzy v Litomyšli, Liberec International Violin Academy, Imola Summer Festival v Itálii nebo International Music Academy Orpheus ve Vídni. Během těchto kurzů pracuje také se zahraničními profesory, jako například Stephen Schipps, Simon James nebo Michael Frischenschlager. Zúčastnil se masterclassů po vedením Jiřího Vodičky, Christiana Tetzlaffa nebo Augustina Hadelicha.
PAVOL PRAŽENICA
Pavol se věnuje hře na klavír od pěti let. V letech 2017-2021 studoval na Gymnáziu a Hudební škole hl. m. Prahy pod vedením doc. Libuše Tiché, zároveň se zde věnoval sólovému zpěvu jako vedlejšímu oboru. V součastnosti studuje na Akademii muzických umění v Praze ve třídě doc. Ivo Kahánka. Pravidelně rovněž spolupracuje s prof. Alenou Vlasákovou a prof. Ivanem Gajanem. Je laureátem mnoha mezinárodních soutěží, například Enschede piano competition nebo Piano talents for the Europe, mezi jeho nejnovější úspěchy tohoto roku patří vítězství a cena za interpretaci Bedřicha Smetany na Smetanovské soutěži v Plzni, vítězství a další 3 speciální ceny na soutěži Nadace Bohuslava Martinů v Praze či 1. cena na soutěži Elevato piano competition v portugalském Portu. Dále absolvoval vícero mistrovských kurzů u nás i ve světě pod vedením renomovaných interpretů, jako například Shai Wosner, Benedetto Lupo, Michel Beroff, Epifanio Comis, Lukáš Klnánský a další. Jako sólista spolupracoval s vícero orchestry, například se Státním komorním orchestrem Žilina, Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Plzeňskou filharmonií či orchestrem Národního divadla v Praze. Také účinkoval na mnoha koncertech u nás i v zahraničí, mimo jiné v Německu, Izraeli, Turecku, Nizozemí nebo na Slovensku. Kromě sólového hraní se s nadšením věnuje i hudbě komorní, spolupracoval s mnohými interprety, například Josef Špaček, Vilém Vlček a další. Je členem klavírního tria Vyšehrad, jako spolupracující klavírista měl možnost působit na Ševčíkově akademii v Horažďovicích pod vedením Tomáše Jamníka, pěveckých kurzech Franze Hawlaty a mnoha dalších akcích.
Ivo Kahánek
Jako interpret nevšední emocionální síly a hloubky
si Ivo Kahánek získal pověst jednoho z nejpůsobivějších umělců své generace. V roce 2004 se stal absolutním vítězem mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro a již předtím získal ocenění v mnoha významných kláních u nás i v cizině (Maria Canals Piano Competition v Barceloně, Vendome Prize ve Vídni, Stiftung Tomassoni Wettbewerb v Kolíně nad Rýnem aj.). Z jeho mnoha koncertů jmenujme alespoň vystoupení na festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall s Jiřím Bělohlávkem a BBC Symphony Orchestra či koncerty s Berlínskou filharmonií pod taktovkou Sira Simona Rattla. Kromě toho spolupracuje Ivo Kahánek pravidelně s Českou filharmonií a má za sebou úspěšná vystoupení s Tonhalle Orchester Zürich, Mahler Chamber Orchestra, Wiener Symphoniker, BBC Scottish Symphony Orchestra Glasgow, Bamberger Symphoniker a mnoha jinými. Z dalších významných umělců, s nimiž spolupracoval, jmenujme alespoň dirigenty Semjona Byčkova, Paavo Järviho, Johna Eliota Gardinera, Jakuba Hrůšu, Tomáše Netopila, Andrése Orozco-Estradu, Rafaela Payareho, houslistu Daniela Hopea, violoncellistku Alissu Weilerstein, Pavel Haas Quartet, Tetzlaff Quartet, sopranistku Martinu Jankovou či tenoristu Pavla Černocha. Za nahrávku klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů s Bamberskými symfoniky a Jakubem Hrůšou u vydavatelství Supraphon získal prestižní cenu BBC Music Magazine Award. Z dalších významných ocenění jmenujme Diapason d‘Or, dvakrát cenu Anděl v kategorii Klasika nebo cenu Classic Prague Award za sólistický výkon roku. Za své nahrávky byl rovněž nominován na ceny ICMA a Opus Klassik. Ivo Kahánek je absolventem Janáčkovy konzervatoře v Ostravě, Akademie múzických umění v Praze a londýnské Guildhall School of Music and Drama. Kromě své pianistické kariéry v současnosti působí jako docent na HAMU v Praze.